PVC Tankları Nedir?

PVC Tankları Nedir?

PVC tanklar yapıca oldukça dirençli, sağlam ve serttir. Birçok olumsuz duruma karşı yeterli direnci gösterebilmektedir. Soğuk ve sıcak hava şartlarına uzun süre dayanabilmektedir. Kimyasal etkisi bulunmayan doğa dostu bir plastik türüdür. PVC’nin özelliklerini ve neden bu kadar çok tercih edildiğini maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Zor tutuşur ve kendiliğinden sönme özelliğine sahiptir. Ürün kendiliğinden hiçbir şekilde yanmamakta ancak dışardan bir ateşle yanabilmektedir. Bu dışardan gelmekte olan ateş, plastikten uzaklaştırıldığı vakit; ürün kendiliğinden sönmektedir. Bu bakımdan endüstriyel olarak günümüzde en çok tercih edilen plastik türü olmasıyla bilinir.
  • Hem ucuz hem de dayanıklı olmaktadır. Bugünlerde PVC tank imalatı için yoğun talepler gelmektedir. PVC tanklar vasıtasıyla ürünler uzun seneler hiçbir zarara uğramadan korunur ve küflenmeye karşı yüksek bir direnç gösterir.
  • İhtiyaca uygun boyutta ve ebatta üretilebilmektedir. PVC tankların şeklini tamamıyla satın alan kişi belirler. Genel itibarıyla dikey ya da yatay silindir biçimindeki tanklar tercih ediliyor olsa da isteğe göre köşeli dikdörtgen prizma şeklinde tanklar da üretilebilmektedir. İstekler doğrultusunda bir renk seçimi yapılabilmektedir. PVC tankların bakımı ve temizliği oldukça basit bir biçimde gerçekleştirilmektedir.

PVC Tank Üretim Aşamaları

PVC tank üretim aşamalarını sırasıyla şu şekilde maddelendirebiliriz:

  • PVC plakalar istenilen ölçülerde hazırlanılarak kaynak işlemi ile birleştirilir. Ardından tanklar kaplama işlemi gerçekleştirilmek için ilgili bölüme aktarılır.
  • PVC Tanklar, fiberglas kaplamaya hazır hale getirilir. Parlak yüzey aşındırılarak kaplamanın PVC yüzeye daha etkili bir şekilde işlenmesi sağlanır.
  • Yüzeyi hazırlanmış olan tankların kaplama işlemi yapılır. Bu aşamada fiberglasın PVC tank yüzeyine en iyi şekilde işlenmesi çok önemlidir.
  • Kaplama işlemi gerçekleştirilmiş olan tankların yüzey temizliği yapılarak son kat boyası işlendikten sonra sevkiyat işlemlerine geçilir.

Daha çok yüksek konsantrasyona sahip tehlikeli asit sınıfları için üretimi gerçekleştirilen PVC tanklar, kırılgan bir yapıya sahip olduğu için dış kısmı fiberglas ile kaplanılarak kullanıma sunulur. Azami 40°C ile 45°C arası sıcaklıkta kullanılması gerekmektedir. Bilhassa yaz aylarında oluşabilecek ısınmalara karşı gerekli önlemlerin alınması son derece yerinde bir aksiyon olacaktır.

Tank PVC Kaplama Nerelerde Kullanılır?

Tank PVC kaplama ilk duyulduğunda akla ilk olarak saklama tankları gelebilir. PVC’nin tek bir sektöre hitap etmediği ortadadır. Tank imalatı esnasında da bu PVC kaplamadan yararlanılabilir. Bilindiği üzere bazı ürünler saklama alanı içerisinde bulunmalıdır. Su, doğal gaz ya da petrol gibi ürünler bu aşamada gündeme gelecektir. Tank PVC kaplama yardımıyla ürünler çok daha dayanıklı ve sağlam bir şekilde korumaya alınacaktır. Tank PVC kaplama sayesinde aynı zamanda ürünlerin kullanım ömrü de fazlasıyla uzamaktadır.