Havalandırma Neden Gereklidir ? ?

Havalandırma Neden Gereklidir?

İnsan hayatındaki en önemli şey nefes alması, sağlıklı ve temiz havalarda vücuda oksijen vermesidir. Sanayi sistemlerinin her geçen gün gelişmesi ve birçok yüksek bina inşası yapılması, insanların toplu bir biçimde çalıştıkları alanların ve mekânların artması havalandırmanın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermiştir. Kapalı alanlarda oluşan hava kirliliği ve kokuları yenmek için ortamın havasının sürekli yenilenmesi ve cam, pencere ve kapıların açılmasıyla mümkün olabilir.

Genellikle bu doğal yöntemlerde havalandırma çalışmalarında yetersiz kalsa da buna çözüm olarak mekanik havalandırma sistemleri kullanılmaktadır. Bu tarz sistemlerde egzoz ve temiz hava sistemlerinden faydalanılır. Havalandırma sistemlerini harekete geçiren enerji kaynakları doğal ve mekanik havalandırma sistemleridir. Rüzgâr yardımı sayesinde çalışan bacalı aspiratörler doğal mekanik havalandırma sistemlerine örnek verilebilir.

Günümüzde fabrika gibi büyük alanlarda yüksek üretimin yapıldığı çok sayıda personelin çalıştığı alanlarda havalandırma yapılması hayati önem taşır. Bu tarz ortamlarda, buhar, yağ, kimyasal dumanlar toz gibi birçok olumsuzluğa maruz kalmamak için havalandırma oldukça önemlidir. Havalandırma neden gereklidir? Sorusuna cevaben, birçok iş yerinde toplu çalışma ortamlarında insanların sağlıklarını koruma altına almak ve hastalıkları engellemek, personellerde maksimum seviyede verim almak için havalandırma oldukça önemlidir.

Ayrıca havalandırma sistemlerinin kaliteli kurulmuş olduğu mekânlarda daha az müşteri şikâyetleri ve sağlıklı hava şartları oluştuğu için işletmeler ve mekânlar insanlar tarafından daha çok tercih edilmektedir.