Tesisat İzolasyon
İzolasyon Çeşitleri Nelerdir?

İzolasyon Çeşitleri Nelerdir?

İzolasyon, bina ömrünü uzatma amaçlı yapılan bir uygulama olarak öne çıkar. Bu uygulama, konfor sağlamanın ve birçok olumsuz hava koşuluna karşı binayı korumanın en iyi yollarından biri olmasıyla bilinir. Peki, izolasyon çeşitleri nelerdir?

İzolasyon Çeşitleri

İzolasyon işlemi uygulanmış olan binalar, kar yağışı gibi soğuk hava şartları dahilinde her türlü olumsuzluktan korunmuş olur. Bunun yanı sıra, yalnızca soğuk havalarda değil, yaz mevsiminde de izolasyon sağlamış olur. Çünkü, izolasyon sayesinde yapının dışarıdan ısı alması engellenir. Ortam daha ferah bir hal alır. Birçok yalıtım sistemi türü bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Su yalıtımı: Bu işlem, binalar inşaat halindeyken yapılır. Binaların ömrünü artırmak, korozyon ve aşınmayı önlemek için tercih edilir.
  • Ses yalıtımı: Herhangi bir ortamda meydana gelen seslerin diğer ortamlara geçişini önler. Gürültünün olumsuz etkilerini giderir.
  • Tesisat yalıtımı: İstenmeyen ısı oluşumlarını ve ısı kayıplarını önlemek için uygulanır.
  • Yangın yalıtımı: Olası bir yangının zararlı etkilerini sınırlandırmak amacıyla yapısal olarak önlem almaktır.
  • Isı yalıtımı: Soğuk veya sıcak havanın iç mekana girmesini ve iç mekandan çıkmasını engellemek için uygulanan bir işlemdir.

İzolasyonun verim sağladığı birçok farklı konu bulunmaktadır. Bu yüzden de birçok kişi izolasyon yaptırmayı tercih eder.

İzolasyon Çeşitleri Hangi Konularda Verimlilik Sağlar?

Konu eğer enerji verimliliği ise akla ilk gelen şey izolasyon olmaktadır. Isı yalıtımı, dört mevsim boyunca faturalardan tasarruf etmenizi sağlar. İzolasyon çeşitleri sayesinde binalar daha geç yaşlanır. En çok da yalıtım sistemleri ve bina bakımı gibi durumlar binanın gidişatını etkiler. Yalıtılmayan binaların demir kısımlarında da çürüme gerçekleşebilir. Bu nedenle yalıtım yapılırsa binada ekstra bakıma gereksinim duyulmaz. Ses yalıtımı, gürültü kirliliğinin de tamamen önüne geçer. Binaların ömrü bu gibi yöntemlerle uzatılabilmektedir.

İzolasyon Çeşitleri ve Kullanılan Malzemelerin Performansı

Yalıtımı sistemi açısından birçok malzeme çeşidi bulunur. Çoğu yalıtım malzemesi, mekanik türdeki hasarlara karşı direnç sunar. Üretilen pek çok yalıtım malzemesinde bu özellikler yer almamaktadır. Önemli olan, doğru yerde doğru malzemeyi, kaliteli ve yüksek direnç gücüne sahip olan izolasyon malzemeleri kullanmaktır.