Boru İzolasyonu

İzolasyonun Önemi

Binalarda ve tesisatta en önemli konuların başında gelen korunaklılık, izolasyon sayesinde mümkün olup doğru yalıtım malzemeleri kullanılarak yapılan izolasyon çalışmaları, son derece etkili sonuçları beraberinde getirmektedir. Bu yüzden izolasyonun önemi, üzerinde durulması gereken ciddi bir mevzudur. Aynı zamanda binaların dış etkenlerden korunması ve daha konforlu olması açısından da faydası olan bir işlemdir. İzolasyon yapılmış olan binalar, iklimden ve kötü hava koşullarından son derece minimum seviyede etkilenir. Yaz ve kış mevsiminde dışarıdaki sıcaklık durumunun önemi olmaksızın bina içerisinde istenilen hava ve konfor rahatlıkla yakalanabilir. Ayrıca izolasyon sayesinde ses yalıtımı da gerçekleştirilmiş olup sağlıksız seslerden uzak durulmuş olur. İzolasyon binaların tüm bölgelerine uygulanabilmektedir.

İzolasyon Niçin Önemlidir?

İzolasyon işlemi için yapılan masraflar, sonrasında kendini amorti etmektedir. Bununla birlikte izolasyon yapılan bina ve tesisat ile yaptırılmayan yerler kıyaslandığında kara geçildiği de görülebilecektir. Bu yüzden izolasyon, bina ve tesisatın optimal kullanımı açısından da fayda sağlamaktadır. Çoğu kişi, izolasyon yaptırdığı için son derece memnun oluşundan ve bunun herkes tarafından yaptırılması gereken bir işlem olduğundan dem vurmaktadır. Başlangıçta gereksiz ve fazla harcama olarak gözüken izolasyon, aslında temel bir ihtiyaçtır. İzolasyonun önemi, zamanla anlaşılan bir gerçektir. Yapmış olunan ısı yalıtımları vasıtasıyla doğalgazdan tasarruf elde edilirken; yalıtım öncesinde binada oluşmuş hasarlar için onarım parası ödemeye gerek kalmayacaktır.

İzolasyonun Faydaları

Binaya yaptırılmış olan bütüncül izolasyonun önemi ve gerekliliği hatta karlılığı, masrafların somut bir şekilde lehe dönmesiyle anlaşılmaktadır. Dış ortamlardan sıcaklık geçişinin önlenmesinin ve kaybedilmeyen iç sıcaklık sayesinde kazanılanların değerlendirilmesiyle birlikte; ne kadar karlı bir yatırım gerçekleştirildiği net bir şekilde anlaşılacaktır. Bina ve tesisatlar açısından kritik bir önem taşıyan izolasyonun faydalarını maddeler halinde şu şekilde sayabiliriz:

  • Binada gerçekleştirilen ısı yalıtımı ile yaz ve kış aylarında hatırı sayılır bir tasarruf gerçekleştirilmiş olur.
  • Binanın ömrü uzar ve bina, daha estetik bir görünüm kazanmış olur.
  • Kış aylarında binaya gerçekleşen su girişleri önlenmiş olur.
  • Bina uzunca bir süre başka bir bakıma ihtiyaç duymaz.